Şununla başlayan tarifler S

Sebzeli Börek / Ottoman Pastry Roll

Pastry roll filled with seasoned vegetables and served with sesame sauce.. / İnce dilimler halinde kesilmiş mevsim sebzeleri, özel baharatlarla tatlandırılıp yufkaya sarılarak hazırlanan börek, tahin sosu ile servis yapılır.

Somon Balıklı Makarna / Pasta with Salmon

Traditional Italian penne served with smoked salmon and basil in a spicy cream sauce with a dash of vodka. Also delicious with a twist of freshly ground black pepper. / Geleneksel Italyan makarnalarından Penne ile hazırlanan ve tütsülendirilmiş ince salmon parçaları taze fesleğen ve özel hazırlanmış krema sosu içerisinde servis yapılır.

Somon Füme / Smoked Salmon

Served on a bed of freshly sliced cucumber, seasoned with freshly ground black pepper and a wedge of lemon. / Taze salatalık ve marul yatağında, dilim limonla servis edilir.

Sonsuz Bonfile Yaz Lezzeti / Slices of Fillet Steak

Slices of best fillet Steak barbequed, served on a tower of vegetables with barbeque sauce. / Madalyon şeklinde kesilip, baharatlarla tatlandırıldıktan sonra sebze kulesi ve barbekü sosuyla servis edilir.

Sonsuz Bonfile Yaz Lezzeti / Summer Delight

Tender fillet grilled served with green salad and vegetables. / Dinlendirilmiş Yerli Bonfile Izgara edildikten sonra sos katılmadan patates, sebze ve yeşil salatayla servis edilir.

Sotelenmiş Kuzu Ciğeri / Traditional Lamb Liver Saute

Lambs liver saute'ed with onion and garlic and served on traditional peta bread. / Soğan sarımsak, yeşil ve kırmızı biber, soyulmuş domatesle sotelenip çeşitli baharatlarla tatlandırılmış taze kuzu ciğeri.

Special Made Tiramisu

Served with Coffee Liqueur

Stefado / Stefado (Cyprus Specialality)

Chunks of beef cooked in earthenware pots with Comandaria wine, clove, cinnamon, freshly milled black pepper bay leaves and shallotes. / Dana parçaları soğan komandaria şarap tarçın, karanfil, tane karabiber ve defne yaprağıyla tadlandırılıp pişirilen bir geleneksel Kıbrıs yemeği.

Sultan Balık / Sultan Fish

Filleted Fresh Seabass filled with shrimps and a thin layer of smoked salmon.
Grilled and served with white wine sauce. Seasonal vegetables and potatoes included.
Award Winning Recipe of Executive Chef Selim.  / İki parça taze levrek filotosu, arasına Karides ezmesi ve füme salmon dizilerek, Taze soğan yapraklarıyla bağlanır, Rafine zeytinyağıyla ızgara edilerek özel beyaz şarap sosuyla taze sebze ve fırınlanmış patatesle servis edilir. Yönetici Şef Selim'e Özel Ödüllü Yemek.

Surf and Turf

Grilled half lobster tail and four Slices of best local fillet beef with Chef Selim's Lobster sauce. Served with Vegetables and Potates. / Yarım İstakoz kuyruğu ve sebze kulesinde dört parça Bonfile madalyon, şefin özel İstakoz sosu, sebze ve patatesle servis edilir.