Tarihi Mekanlar

GİRNEgirne yat limani

Girne Limani
XV. yüzyilda Venedikliler tarafindan insa edilen Girne Limani, bugün bütün adanin en önemli ve en çok ziyaret edilen yeri olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Rahatlatici atmosferi ve çok sayida kafe - restorantlari , balikçi tekneleri ve lüks yatlari ile ziyaretçiler için önemli bir çekim noktasidir.

Girne Kalesigirne kalesi
Girne Kalesi, 7.yy'da, Arap akinlarina karsi kentin korunmasi için Bizanslilar tarafindan insa edilmis bir kaledir. Essiz bir Venedik mimari tarzi örnegi olan Girne Kalesi, ada sakinlerinin ve turistlerin çekim noktasi halini almistir.

Batik Gemi Müzesi
batik gemi muzesiMüze Girne Kalesi içerisinde yer almaktadir. Yerel dalgiçlar tarafindan bulunan Batik geminin yapiminda kullanilmis tahtalara uygulanan testlerde, geminin M.Ö. 389 yilinda yapildigi, battigi zaman 80 yasinda oldugu tahmin edilmektedir. Girne Kalesine yolunuz düserse mutlaka Batik Gemi Müzesine ugramanizi tavsiye ederiz.

Bellapais Manastiri
bellapais manatiriGirne’de bulunan Manastir 1158 ve 1205 yillari arasinda insa edilmistir. Gotik tarzda yapilan inanilmaz bir mimariye sahiptir. Kuzey sahillerinin tümüne hükmedebilen görüs açisi ve güzel dag manzarasi ile Kibris’in en önemli yer ve eserlerinden biridir. Bellapais Manastiri kapsaminda, bir kilise, bir yemekhane, depolama odalari, içinde gözlemlemek için freskler ve birçok ilginç kalintilari da bulunmaktadir. Essiz Girne manzarasi ile, günümüzde turistlerin en çok sevdigi tarihi yerlerden bir tanesidir. Her yil düzenlenen Bellapais Müzik Festivalinde müzik severler unutulmaz anlar yasamaktadir.

Kantara Kalesikantara
Kantara Kalesi X. yüzyilda Bizanslilar tarafindan insa edilmis ve deniz seviyesinden 630 metre yükseklikte yer almaktadir. Adanin kuzey kiyisiyla Mesarya Ovasi’ni kontrol edebilmek için insa edilmistir.

St. Hilarion Kalesi
St. Hilarion Arap akinlarindan korunmak için 8. yüzyilda Bizanslilar tarafindan insa edilmistir. Besparmak Daglari'nin kuzey eteklerinde insaa edilmis St. Hilarion Kalesi'nin burçlarindan Girne'nin müthis manzarasini kusbakisi st hilarionseyredebilirsiniz. 13. yüzyilda Lüzinyanlar döneminde kale bir askeri üs ve siginma alani olarak kullanilmistir. Efsanelerinden birine göre, Aslan Yürekli Richard burada bir balayi geçirmistir. Günümüzde St. Hilarion Kalesi Kuzey Kibris'in en popüler tarihi mekanlarindandir.

Buffavento Kalesi
Buffavento kalesi Girne daglarinda Çatalköy'ün üzerinde, yerden 950 metre yükseklikte yer almakta olup, X.yy'da Bizanslilar tarafindan insa edilmistir. Buffavento Kalesi, St.Hilarion ve Kantara kaleleri ile birlikte, Arap saldirilarina karsi olusturulmus olan savunma hattinin bir parçasidir. Buffavento Kalesi Lüzinyanlar döneminde hapishane olarak da kullanilmistir.

GAZİMAĞUSA

Lala Mustafa Pasa Cami (St. Nicholas Katedrali ) lala mustafa pasa
Orijinal ismi Saint Nicolas Katedrali olan Cami, 1328 yilinda Katolik Mabedi olarak açilmistir. Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. 1571’de Osmanli Devletinin adayi fethinden sonra ihtiyaci karsilamak için Katedrale yapisal ilaveler yapilmis ve camiye çevrilmistir. Magusa’da en görkemli ve en etkilyeyici tarihi mekanlardan bir tanesidir.

Othello Kalesiothello kalesi
Düsmanlardan korunmak için Lüzinyanlar tarafindan XIV. yüzyilda insa edilmis ve Magusa kenti için ana giris olarak kullanilmistir. XV. yüzyil Venedikliler döneminde kale yenilenmis ve güçlendirmistir. Kalenin simdiki ismi Kibris’in Ingiliz döneminden gelmektedir. Shakespeare’in ünlü trajedisi Othello’nun bir bölümü Kibris’da Othello Kalesinde geçmektedir.

Magusa Surlari
magusa surlariLuzinyanlar tarafindan insa edilen ve ince bir yapiya sahip olan surlar, 1489 yilina dek Magusa sehrini çevrelemistir. Venedikliler Kibris’i ele geçirdikten sonra, Osmanli’ya karsi önlem almak ve surlari atesli silahlara karsi güçlendirmek amaci ile 1550’li yillarda Venedikli Mühendis Girolamo Sanmichelle ve Kaptan Nikolao Foskanini tarafindan elden geçirilmistir. 3 km uzunlugunda , 18 metre yüksekligindeki bu surlarin genisligi yer yer 9 metreyi bulmaktadir. Magusa surlari turistler tarafindan en çok ilgi gören tarihi alanlardan bir tanesidir.

Salamis Harabelerisalamis harabeleri
Salamis Harabeleri , Magusa’nin 6 km kuzeyinde yer alan antik bir kenttir. Antik kentteki en eski buluntular M.Ö. 11. Yüzyila dayanmaktadir. 19. yüzyilin sonlarinda, agaçlarla ve toprak tabakasiyla örtülmüs bir halde kesfedilmistir. Uzun yillar kazi çalismalari yapilarak kentin büyük bölümü ortaya çikarilmistir. Salamis Harabeleri tarihi solumak için mükemmel bir açik hava müzesidir.

St. Barnabas Manastiri
Kibris’in Gazimagusa sehrinde bulunan, V. Yüzyilda, Bagimsiz Ortodoks Kilise’nin kurucularindan Aziz Barnabas onuruna insa edilmis bir manastirdir. Günümüzde Ikon ve Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete edilmektedir.

LEFKOŞA

St. Catherine Katedrali ( Haydar Pasa Camisi )st catherine
St Catherine Katedrali XIV. yüzyilda insa edilmis ve bugün Kibris'ta bulunan Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. 1570 yilinda Osmanli Lefkosa'yi fethettikten sonra ismi Haydar Pasa Cami olarak degistirilmistir. Günümüzde sanat galerisi olarak kullanilmaktadir.

Büyük Han
buyuk hanXVI. yüzyila ait , Osmanli egemenligi sirasinda insa edilmis Büyük Han, Lefkosa'nin en önemli yapilarindan bir tanesidir. Ingiliz döneminde Lefkosa Merkez Hapishanesi olarak kullanilmistir. Günümüzde Büyük Han restore edilmis ve geleneksel Kibris kültürünü ve mutfagini kesfetmek için essiz bir yer olusturulmustur.

Semiliye Cami (St. Sofia Katedrali)
selimiye camiiSt. Sofia Katedrali 1206 yilinda insa edilmeye baslanmistir, gotik tarzin essiz eserlerinden bir tanesidir. Lüzinyan döneminde, Kibris'in birinci katedrali olarak kullanilmistir. 1571 yilinda, Kibris'in Osmanli fethi sirasinda katedral Selimiye Camii olarak degistirilmistir.